فیلم های بسته بندی

Packaging Films

درتولید انواع لفاف های بسته بندی که به پاکت تبدیل می شوند انواع کاغذ با گرم های مختلف و فویل آلومنیوم با ضخامت های مختلف استفاده می شود اما متنوع ترین لایه در ترکیب لفاف های بسته بندی، فیلم های پلیمری هستند که به ترتیب فراوانی و کاربرد از این قرار می باشند

فیلم پلی اتیلن : این فیلم به سبب دوخت پذیری و قابلیت مجاورت با مواد غذایی و دارویی پر مصرف ترین فیلم صنعت بسته بندی می باشد که به صورت شفاف و رنگی تولید و استفاده می شود این فیلم هم به صورت  لمینت شده در ساختار بسته بندی ها به عنوان لایه ی دوخت و تماس قرار می گیرد و هم به صورت تک لایه در بسته بندی محصولات متنوع استفاده می شود. لایه ی داخلی پاکت های شیر و آبمیوه و کیسه های خرید فروشگاهی و… همگی از این گروه می باشند.

فیلم های پلی پروپیلن : این گروه از فیلم ها یا به صورت جهت داده شده (BOPP)  با سه حالت شفاف، متالایز، صدفی ویا به حالت ریزشی (CPP)  که اغلب به صورت شفاف می باشد عرضه می شوند. پاکت هایی نظیر:حبوبات، کلوچه و بیسکویت از این گروه می باشند. این گروه از فیلم ها به دلیل چاپ پذیری مناسب بیشترین کاربرد را در صنعت چاپ و بسته بندی دارند.

فیلم پلی استر : فیلم پلی استر که نام تجاری آن  پلی اتیلن تر فتالات می باشد به سبب خواصی نظیر شفافیت،  مقاومت حرارتی بالا، مقاوت کششی بالا، نفوذ ناپذیری نسبی و ضخامت پایین از پر مصرفترین فیلم های صنعت پاکت سازی می باشد. استفاده ی همزمان این فیلم با فویل آلومنیوم مزیت های بسیاری مانند : افزایش زمان ماندگاری، ایستایی، قابلیت بارگذاری و… را در پاکت سازی ایجاد می نماید. 

مقالات این نوع بسته بندی را مطالعه کرده اید ؟